Pożyteczne zabawki dla dzieci

Zabawek nie brakuje

W dzisiejszych czasach zabawek w sklepach nie brakuje. Mimo to coraz częściej nasze dzieci się nudzą. My jako rodzice zaczynamy się zastanawiać: Jakie zabawki kupić? Co jest naprawdę pożyteczne dla naszego dziecka? Nasze dzieci potrzebują zabawek, które pozwolą im zdobyć doświadczenia potrzebne w dalszym życiu i które będą dla nich doskonałą pamiątką z czasów dzieciństwa. Kolorowe różności dostępne w każdym sklepie najczęściej nie spełniają tych wymagań, a nasze dzieci traktują je jako chwilową nowość szybko zastępowaną przez coś innego. Paradoks polega na tym, że zabawek nie brakuje, ale nasze dzieci nie mają się czym bawić.

Nasze dzieci potrzebują mniej zabawek niż nam się wydaje

Duża ilość kolorowych błyskotek i wydających przeróżne dźwięki innych przedmiotów -nie jest dziecku potrzebna. Wiadomo nie od dziś, że nie liczy się ilość, tylko jakość. Dlatego też zabawki powinno się starannie wybierać. Dzięki temu nasze dzieci będą się nimi bawiły przez długi czas i będą one dla nich pamiątką na całe życie. Zanim kupimy dzieciom kolejny niepotrzebny przedmiot zastanówmy się jaka jest jego rola w rozwoju naszego dziecka. Czego może się ono dzięki tej zabawce nauczyć.

Swobodna zabawa dziecka

Do prawidłowego rozwoju nasze dzieci potrzebują przede wszystkim czasu na swobodną zabawę. Do tego rodzaju aktywności najlepiej motywują proste zabawki, zabawki zrobione własnoręcznie, a także przedmioty codziennego użytku. Takie doświadczenia pozwolą dzieciom przygotować się do nauki w szkole i egzystencji w prawdziwym życiu. Podczas zabawy swobodnej dzieci rozwijają się intelektualnie, ćwiczą spostrzegawczość i kreatywność oraz zdobywają podstawową wiedzę na temat otaczającej rzeczywistości.

Zabawki, które mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka

Każde dziecko ma różne potrzeby w zależności od wieku i etapu rozwoju. Przyglądając się dzieciom podczas zabawy można ocenić co w danej chwili go interesuje i jaki rodzaj zabawek jest dla naszej pociechy najlepszy. Poniżej znajduje się kilka przykładów ponadczasowych zabawek, które mogą przyczynić się do lepszego rozwoju naszych dzieci:

- pluszowe maskotki,
- lalki z materiału,
- piłki,
- bąk,
- klocki,
- zabawki na kółkach do ciągania,
- zabawki do jeżdżenia,
- małe samochodziki,
- figurki zwierząt, dinozaurów, bohaterów bajek,
- wózek dla lalki,
- przybory do pisania i malowania (kredki,farby),
- rowerek,
- huśtawka,
- gry planszowe,
- puzzle,
- latawiec,
- skrzynka z narzędziami,
- hulajnoga.

 

Czy droga zabawka zawsze jest dobra?

Najbardziej istotne znaczenie dla rozwoju naszych dzieci mają książki. Powinny one towarzyszyć dzieciom od samego początku. Należy zwrócić uwagę na materiał i wykonanie zabawek kupowanych dziecku. Czasem dobra zabawka nie musi być droga, a droga zabawka nie zawsze jest dobra.

 

 

 

25 Komentarze

   • Jeśli w moim rankingu nie ma twojego bloga to znaczy, że jeszcze się nie poznałyśmy. Ale wszystko można nadrobić. Zostaw mi swój link w komentarzu, a ja odwiedzę twój blog i go skomentuję! Pozdrawiam te osoby, które już zostały docenione i których blogi zajmują u mnie bardzo ważne miejsce!

 1. Proste zabawki też cieszą, tak jak zostało już napisane – dziecko nie potrzebuje dużej ilości i nie koniecznie muszą to być drogie zabawki. A najfajniejsze są zabawy oczywiście z rodzicami, trzeba poświęcać im jak najwięcej czasu.

  • I właśnie to było głównym celem tego artykułu. Chciałam udowodnić, że drogie zabawki nie zawsze są dobre. A najważniejsze są te zabawki, które dziecko konstruuje i którymi bawi się razem z rodzicami!

 2. Jak dziecko ma za dużo zabawek, najlepiej część spakować w kartony i wynieść do piwnicy i za jakiś czas zrobić wymianę , te z piwnicy do domu, a z domu do piwnicy. Jeśli z danej zabawki dziecko już wyrośnie, to takie zabawki można oddać innemu dziecku. Do ~jaremko ja od kilku lat kupuję w sklepie http://www.maxzabawki.pl i jestem bardzo zadowolona.

 3. „zabawek w sklepach nie brakuje. Mimo to coraz częściej nasze dzieci się nudzą” – niestety trudno się tu z Autorem nie zgodzić. Ale poświęcając odpowiednio dużo uwagi rozwojowi naszego malucha można go na szczęście ustrzec przed, jak ja to nazywam, „głodem bodźców”, który jest w ogóle teraz dość poważnym problem społecznym. Wcześniej ten problem dotyczył głównie tzw. dzieci rozpieszczonych, które wszystko miały podsuwane pod nos i nie wyrobiły w sobie potrzeby cierpliwego zdobywania/oczekiwania i umiejętności czerpania z tego satysfakcji. Daleki jestem jednak od tego, żeby winę zrzucać na czynniki zewnętrzne i ogólnie użalać się nad tym, że „kiedyś nie było tylu zabawek i było lepiej” – wszystko zależy przede wszystkim od tego, czego my swoje dzieci nauczymy :) pozdrawiam

  • Zgadzam się w 100%. Współczesne dzieci mają zbyt mało bodźców, które pomogłyby im w rozwoju. Przyczyną tego stanu rzeczy jest zastępowanie swobodnej zabawy przez komputer lub oglądanie bajek!

 4. Ja mojemu dziecku kupuję sporo zabawek edukacyjnych, szczególnie lubię te z djeco. Uważam, że warto zadbać o rozwój dziecka już od samego początku :)

 5. Podzielam opinię, że zabawki powinny być kupowane świadomie, tylko wtedy wniosą coś w rozwój dziecka. Często zwykłe przedmioty odpowiednio zaaranżowane mogą być świetną zabawką. Wartość nie ma tu żadnego znaczenia. Osobiście polecam klocki w różnej postaci np http://www.hoplik.pl/zul_m_ZABAWKI_Klocki-dla-dzieci-1425.html to jedna z najczęściej wybieranych zabawek od wielu lat. Dzieci chętnie do nich wracają. Materiał i rodzaj musi być dobrany do wieku malucha.

 6. Uważam, że ilość zabawek, jakie kupują rodzice faktycznie jest zbyt duża. Dzieci mają ich cała masę, przez co staja się rozpieszczone. A tak z innej beczki to ja ostatnio bawię się z synem klockami, szczególnie lego. Kupiłem ostatnio w tym sklepie: http://gobin.pl/ i jestem mega zadowolony :)

 7. To prawda zabawek w dzisiejszyp po dzieciachch czasach nie brakuje! Ale tak jak widzę n swojego brata, które często odwiedzam. Mają mnóstwo zabawek, osobny pokój na zabawki zrobiony plus do tego zabawki w swoich pokojach i co ? i żadną praktycznie się nie bawią. Mało sensownych zabawek.

 8. Moje dzieci też mają mnóstwo zabawek. Czasami uważam że za dużo. Ale ostatnio mamy umowę, że będziemy już kupować mniej….

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.