Wirtualne dzieci

Wirtualne dzieci

Młode pokolenie dla którego komputer i komórka są ważniejsze od realnego świata określane bywa jako wirtualne dzieci. Rozwój technologii i informatyzacji doprowadził do zmian w sposobie wychowania. Tradycyjne zabawy „na trzepaku” zastąpiły gry komputerowe. Wirtualne dzieci to dzieci, które większość czasu spędzają przed komputerem, tabletem czy smartphonem. Potrafią obsługiwać nowoczesne gadżety elektroniczne szybciej i sprawniej od ich rodziców. Życie wirtualne jest dla nich atrakcyjniejsze niż świat realny. W realu jest im nudno!

Sprawne czy niesprawne?

Przerażająco prawdziwy jest fakt, że wirtualne dzieci świetnie posługują się gadżetami elektronicznymi a mają problemy z prostymi czynnościami manualnymi. Zawiązanie butów, zapięcie guzika czy ulepienie ludzika z plasteliny to czynności wymagające pomocy ze strony dorosłych. Rzeczy, które kiedyś były oczywistymi zdolnościami dla dzieci w pewnym wieku, dziś okazują się wymaganiami nie do spełnienia.

Wirtualny świat

Miejsce symulujące świat realny w którym dziecko uczy się wielu z pozoru „pożytecznych rzeczy” (karmienie zwierzątek, ubieranie lalek, poznawanie liter, cyfr itd.) – to komercyjnie stworzony wirtualny świat dziecka. Ktoś zarabia duże pieniądze na tym, że mały użytkownik internetu  korzysta z jego witryny. Gry komputerowe są często tak stworzone, że tylko „regularne wejścia” pozwalają na przejście do kolejnego poziomu. Konkursy, zadania i nagrody to wszystko sprawia, że wirtualny świat powoli „wciąga”. Dziecko zaczyna spędzać więcej czasu przed komputerem niż w świecie realnym.

Negatywne skutki życia w wirtualnym świecie

Wirtualne dzieci nie zdają sobie sprawy z narastającego cyberuzależnienia. Stopniowo stają się cybernałogowcami dla których niemożliwe jest spędzenie dnia bez komputera. Dodatkowo pojawia się odcięcie emocjonalne od świata zewnętrznego, ograniczenie kontaktów z rówieśnikami, zubożenie słownictwa, skrzywienie kręgosłupa i pogorszenie wzroku. Zwiększa się ryzyko kontaktu z treściami niedostosowanymi do wieku użytkownika. Negatywnych skutków przebywania w wirtualnym świecie jest o wiele więcej. Czynniki determinujące rozwój dziecka zmieniają się diametralnie. W miejscu dawnych metod wychowawczych pojawiają się nowe dostosowane do wymagań  współczesnego świata.

Wirtualne dzieci w świadomości rodziców

Przykry jest fakt, że bardzo mała liczba rodziców ma świadomość sytuacji wirtualnych dzieci. Regularne i długotrwałe spędzanie czasu w towarzystwie laptopa, tableta czy smartphona może wskazywać na cyberuzależnienie. Nie można tego lekceważyć. Należy podjąć działania zmierzające do ograniczenia ilości czasu przeznaczanej na korzystanie z tych gadżetów.  Dodatkowo potrzebna jest większa kontrola tego, co dziecko w danej chwili robi w wirtualnym świecie. Powinno się  również w sposób stosowny do wieku informować  dzieci o zagrożeniach wynikających z niewłaściwego użytkowania niektórych stron internetowych. Nie wolno pozwolić na dominację wirtualnego świata nad realnym.

images

Źródło obrazka: internet

2 Komentarze

  1. Moja córka jest jeszcze malutka, ale komputer już ją fascynuje- wali czasem w klawiaturę niczym w bęben i na tym jej fascynacja się kończy. Będę uważała na ten wirtualny świat, bo jest on dla dzieci bardzo niebezpieczny.

    • Najważniejsze to mieć wiedzę na temat pewnych zagrożeń. Świadoma mama zdaje sobie sprawę z otaczającej rzeczywistości i stara się uczyć swoje dziecko walki z przeciwnościami i odporności na niebezpieczeństwa współczesnego świata!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.