Zabawy rozwijające koordynację ruchową dziecka

W ostatnim artykule wiele pisałam na temat życia w bezruchu. Dziś polecam kilka ćwiczeń, które pomogą zarówno rodzicom jak i dzieciom rozwijać koordynację ruchową. Pamiętajcie, że wszystko co proponujecie dziecku musi być formą zabawy!

TRENING RĄK I NÓG

1. Masażyki 

delikatne ugniatanie i masowanie stóp i dłoni dziecka

2. Zabawy z plasteliną

ugniatanie plasteliny, gliny, modeliny to wspaniały trening dla małej motoryki, a więc dla rączek naszego dziecka.

3. Zbieranie plonów 

tak zatytułowałam zabawę, która polega na:

1. Pocięciu kartki na małe skrawki.
2. Następnie rozrzuceniu tych skrawków na podłodze.
3. Zbieraniu przez dziecko „plonów”, a więc zbieraniu na czas pociętych kawałków.

 

Starszym dzieciom można zaproponować kartki w różnych kolorach, przy okazji zbierania dziecku musi też porządkować „plony”  w zależności od koloru!

4. Malowanie palcami

to świetna zabawa dla każdego. W sklepach można kupić odpowiednie farbki do malowania palcami. Najlepiej wykorzystać duży format papieru i pozwolić dziecku eksperymentować na całej powierzchni. Zalecane jest zarówno malowanie palcami u rąk jak i u nóg. Dziecko moczy stopę w farbie i zaznacza odciski sowich stóp na papierze lub materiale!

5. Jeżyk pod stopami

można do tego wykorzystać zwykłą piłkę lub specjalną piłkę z charakterystycznymi kolcami. Dziecko siada na krzesełku i kładzie piłkę pod stopami, następnie kilkakrotnie przetacza ją w przód i w tył.

6. Podnoszenie ołówka

dziecko próbuje gołą stopą podnieść z podłogi ołówek. Nic trudnego? Zapraszam do wykonania próby na sobie. Trudniejszy poziom tego ćwiczenia związany jest z podnoszenie dwóch ołówków dwoma stopami jednocześnie.

7. Rysowanie na piasku

to świetna i często zapomniana zabawa. Do malowania  używamy patyka, rąk lub nóg. Można również zorganizować konkurs, jedna osoba maluję, druga zgaduje co to jest.

8. Rozwiązywanie supła

zawiązujemy luźny supełek na sznurku i kładziemy go na ziemi. Prosimy dziecko by spróbowało rozwiązać supełek palcami u nóg.

9. Zawijanie w kocyk

Kładziemy dziecko na ziemi i zawijamy ciasno w kocyk. Następnie turlamy w jedna i drugą stronę.

10. Zabawy zręcznościowe

podskoki na jednej nodze, pajacyki, gra w klasy, skakanie przez skakankę, gra z wykorzystaniem gumy do skakania, bieg z przeszkodami itd.

Zabawy pełne wrażeń

Dzieci uwielbiają zabawy związane z ruchem. Bawiąc się, biegają i skacząc dzieci rozwijają  koordynację ruchową, wydolność i motorykę. Wspieranie rozwoju motorycznego nie wymaga wysiłku ze strony rodziców. Rodzicom potrzebne są chęć, odrobina czasu i kreatywności

2 Komentarze

  1. Przyznam szczerze, że w świecie blogów jestem od kilku miesięcy dopiero i pierwszy raz spotykam się z typowym „parentingowym”. Gdy mój synuś przyjdzie na świat z pewnością będę tu zaglądała ;) pozdrawiam serdecznie!

    • Dziękuję bardzo za miłe słowa. Zapraszam serdecznie. Mój blog jest po to, aby pokazać różne strony macierzyństwa. Jako terapeuta bardzo chętnie służę pomocą w wirtualnym świecie. Jako matka zawsze wysłucham i pomogę w sytuacja trudnych wykorzystując doświadczenie jakie zdobyłam przy trójce moich dzieci!

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.